STANOVY
OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA Dúpence, o.z.
podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov
Článok 2
Cieľ občianskeho združenia
Cieľom občianskeho združenia je:
-
- zastupovať záujmy členov OZ,
- prispievať k zachovaniu kultúrnych, historických hodnôt a prírodných krás na miestach záujmu a pôsobenia OZ,
- zvýšiť informovanosť o miestach záujmu pre členov OZ a širokú verejnosť,
- organizovať poznávacie aktivity pre členov OZ a širokú verejnosť,
- pôsobiť v oblasti ochrany prírody a starostlivosti o životné prostredie a viesť členov OZ a verejnosť k dodržiavaniu zásad ochrany prírody a starostlivosti o životné prostredie,
- pripravovať a distribuovať materiály potrebné k činnosti členov OZ a verejnosti,
- podporovať vzdelávanie a spoznávanie histórie a súčasnosti o miestach, na ktorých pôsobí OZ.
Občianske združenie bude vyvíjať všetky aktivity v súlade s právnymi predpismi, morálnymi a etickými princípmi, za účelom naplnenia cieľov združenia.
Článok 3
Členstvo, základné práva a povinnosti členov
Členmi občianskeho združenia môžu byť fyzické osoby staršie ako 18 rokov veku a právnické osoby.
Nikto nesmie byť nútený k členstvu v občianskom združení, alebo k účasti na činnosti občianskeho združenia.
Z občianskeho združenia môže každý slobodne vystúpiť.
Žiadnemu členovi občianskeho združenia nesmie byť na ujmu, že je členom združenia, že sa zúčastňuje na jeho činnosti, že ho podporuje, alebo že stojí mimo neho.
Členstvo sa delí na podporujúce, riadne a čestné.
Podporujúce členstvo vzniká uhradením členského príspevku určeného na príslušný rok rozhodnutím členskej rady a súčasne schválením žiadosti člena členskou radou. Žiadosť o členstvo sa podáva písomne alebo elektronicky. V žiadosti o členstvo musí osoba žiadajúca o členstvo súhlasiť so stanovami združenia a prehlásiť, že sa s nimi oboznámila. Žiadosť musí obsahovať aj návrh aktivít a znalostí, ktorými by osoba rada prispela k napĺňaniu cieľov OZ.
Riadnym členom sa môže stať podporujúci člen, ktorý je na návrh predsedu OZ na členskej rade schválený ostatnými riadnymi členmi a ktorý súhlasí s tým, aby bol za riadneho člena zvolený. Pred jeho schválením musel byť podporujúcim členom aspoň desať rokov.
Čestné členstvo vzniká na základe rozhodnutia členskej rady. Výška členského príspevku čestného člena je dobrovoľná. O podmienkach prijatia za čestného člena sa spisuje krátka dohoda podpísaná predsedom OZ a čestným členom. Toto členstvo trvá minimálne 1 rok. Po uplynutí 1 roka sa dohoda musí obnoviť, alebo zanikne.
Členovia prípravného výboru sa po registrácii OZ stávajú riadnymi členmi OZ.
Práva čestných členov a členov podporovateľov:
-
- podať odvolanie proti vylúčeniu z členstva v OZ na členskej rade,
- byť informovaní o všetkých záležitostiach a akciách OZ a zúčastňovať sa ich,
Povinnosti členov podporovateľov:
-
- dodržiavať stanovy OZ a rešpektovať rozhodnutia a uznesenia jej orgánov,
- dbať na dobré meno OZ.
Práva riadnych členov:
-
- podieľať sa na činnosti OZ,
- zúčastňovať sa zasadnutí členskej rady a rozhodovať hlasovaním,
- voliť a byť volení do orgánov OZ,
- podať odvolanie proti vylúčeniu z členstva v OZ na členskej rade,
- podávať návrhy a podnety orgánom OZ a byť informovaní o ich posúdení,
- byť informovaní o všetkých záležitostiach a akciách OZ a zúčastňovať sa ich.
Povinnosti riadnych členov:
-
- konať podľa svojich možností v súlade s poslaním a cieľmi OZ,
- dodržiavať stanovy OZ a rešpektovať rozhodnutia a uznesenia jej orgánov,
- dbať na dobré meno OZ,
- zodpovedne vykonávať funkcie, ak sú do nich zvolení,
- platiť členské príspevky v stanovenej výške a termíne.
Členstvo zaniká dňom doručenia oznámenia o vystúpení člena z občianskeho združenia, úmrtím osoby, alebo rozhodnutím členskej rady o vylúčení člena z dôvodu porušovania právnych alebo interných predpisov OZ.
Článok 4
Orgány občianskeho združenia
- Orgánmi OZ sú: členská rada, ako najvyšší orgán občianskeho združenia, predseda občianskeho združenia, ako štatutárny orgán oprávnený konať v mene združenia, kontrolná rada, ako kontrolný orgán občianskeho združenia.
- Členská rada je tvorená riadnymi členmi združenia. Zvoláva ju predseda občianskeho združenia najmenej 15 dní pred jej zasadnutím a to minimálne raz ročne. Je uznášaniaschopná, ak sa jej zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých členov, pričom rozhodnutia prijíma na základe nadpolovičnej väčšiny prítomných členov. Každý člen má 1 hlas.
- Členská rada vykonáva a zodpovedá najmä za tieto činnosti: volí a odvoláva predsedu OZ, volí a odvoláva kontrolnú radu OZ, schvaľuje akékoľvek zmeny stanov, schvaľuje rozpočet na kalendárny rok a správu o hospodárení predloženú kontrolnou radou občianskeho združenia, schvaľuje prijatie nových členov a výšku členského príspevku na kalendárny rok, rozhoduje o zrušení občianskeho združenia, rozhoduje o všetkých ostatných záležitostiach, ktoré nie sú v kompetencii iných orgánov združenia.
- Predseda občianskeho združenia koná v mene občianskeho združenia ako štatutárny orgán. Je volený a odvolávaný členskou radou na 4 ročné funkčné obdobie. Predseda občianskeho združenia zvoláva zasadnutia členskej rady a riadi jej priebeh. Predseda občianskeho združenia ako štatutárny orgán koná samostatne tak, že k svojmu podpisu a menu pripojí názov občianskeho združenia a funkciu.
- Predseda občianskeho združenia je oprávnený v mene OZ poveriť inú osobu konkrétnymi úlohami na zabezpečenie kontinuity fungovania OZ.
- Kontrolná rada je kontrolným orgánom OZ. Má minimálne 2 a maximálne 4 členov. Kontrolnú radu volí členská rada. Funkčné obdobie kontrolnej rady je 4 roky. Kontrolnú radu odvoláva členská rada. Členovia, orgány a funkcionári OZ musia kontrolnej rade poskytnúť všetky informácie, dokumenty a podklady na vypracovanie správy o hospodárení OZ za príslušný kalendárny rok.
- Všetci funkcionári, zvolení alebo odvolaní členskou radou, musia byť uvedení v zápisnici zo zasadnutia členskej rady menom, priezviskom a dátumom narodenia.
- Akékoľvek zmeny stanov, alebo zmeny funkcionárov oprávnených konať v mene OZ oznamuje predseda občianskeho združenia Ministerstvu vnútra SR do 15 dní od ich zvolenia alebo odvolania.
Článok 5
Zásady hospodárenia občianskeho združenia
- Občianske združenie hospodári s hnuteľným a nehnuteľným majetkom získaným z darov, grantov, členských príspevkov, alebo z podielu dane.
- Kontrolná rada spoločne s predsedom OZ vypracuje na každý rok plán hospodárenia a rozpočet OZ. Tento plán a rozpočet predložia na schválenie členskej rade.
- Majetok OZ slúži len na napĺňanie cieľov OZ a na jeho ďalší rozvoj.
- Hospodárenie OZ sa plánuje a realizuje vždy len v súlade s platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky.
Článok 6
Záverečné ustanovenia
- Práva a povinnosti členov OZ a činnosť OZ, ktoré nie sú upravené stanovami OZ sa riadia právnymi predpismi platnými na území Slovenskej republiky.
- Tieto stanovy boli vyhotovené v Hontianskych Tesároch dňa 06. 06. 2022.