História

Pôvod skalných skrýš stále nie je jasný. Existovali už v roku 1902, o čom sa môžete dočítať v článku nižšie. Tento fakt vyvracia teóriu, že boli umelo vytvorené ako úkryt počas 1. svetovej vojny. Okrem Dúpeniec v Hontianskych Tesároch sa podobné skrýše nachádzajú aj na Lišove a v Brhlovciach.

Dúpence prvý raz opísal Adrej Kmeť (1841-1908), katolícky kňaz, obdivovateľ prírody, vedec a turista vo svojom diele Ďalšie výskumy z obvodu Sitna (1902).
Názov Dúpence podľa neho poukazuje na dávny pôvod, lebo slovo „dúpä“ sa v tom čase už dlho nepoužívalo na pomenovanie diery alebo jaskyne. Andrej Kmeť všetky komôrky podrobne zmeral a detailne zakreslil.  Domanickým* kamenárom dal zhotoviť napodobeninu v zmenšených rozmeroch (5 cm = 1 m). Nákres Dúpeniec poslal na posúdenie Lambertovi Karnerovi, dolnorakúskemu  farárovi, speleológovi a archeológovi, odborníkovi na ľudské obydlia v bralách a podzemí.

Úryvok z diela Ďalšie výskumy z obvodu Sitna si môžete vypočuť tu(klikni sem).

Lambert Karner (1841-1909) záhadu Dúpeniec nerozlúštil, ale opísal ich vo svojej publikácii spolu s ďalšími skalnými skrýšami a podzemnými chodbami z územia Slovenska a Maďarska. Karner s podporou cisára Františka Jozefa a cisárskej akadémie vied meral veľké množstvo podzemných skrýš s ohromujúcou presnosťou, najmä pozdĺž rakúskeho Dunaja. Výsledky svojho výskumu zverejnil vo svojom diele Künstliche Höhlen aus alter Zeit (Umelé jaskyne zo starých čias, 1903). Úryvok z tejto knihy si môžete prečítať na riadkoch nižšie:

Umelé jaskyne zo starých čias.

Od P.LAMBERT KARNER

WIEN 1903

DÚPENCE TESÁRSKE

Cenné správy dlhujem aj pánovi farárovi Andrejovi Kmeťovi z Prenčova, ktorý ma v júni 1902 informoval, že vo zvislom sklone pieskovca resp. vápencovej skaly poniže Domeházy (Pozn.: Domaník.) sa nachádza  vstup do jaskyne, v skutočnosti  jeden veľký „rondeau“ (Pozn.: Kruh.) s ôsmimi komorami vedľa seba.

Jedna neskôr odoslaná skica ilustruje  to isté ( pozri obr.67 na strane 208).

Prvá z ôsmich vedľa seba stojacich komôr je otvorená, to znamená,  že nemá  zúžený vstup na rozdiel od ostatných.

Vstupy sa nachádzajú približne v rovnakej vzdialenosti od seba, sú hore zaoblené, s výnimkou komôr B a F. Komory B a F sú široké 1 m a 0,85 m, v priemere 0,8 m a 1 až 1,5 m vysoké.

Každá z komôr má inú veľkosť, krajné (A, H) sú  najmenšie. Komora B je 2,3 m vysoká, široká, hlboká.

Najväčšia komora by mohla byť piata (E). Jej postranné steny merajú 3 m až 3,49 m po dĺžke, zadná stena je 2,5 m široká a výška dosahuje 1,7 m.
Piata a šiesta (E, F) sú na podlahe cez jeden otvor spolu spojené.

Za pozornosť stojí fakt, že steny nemajú rovnakú dĺžku, z tohto dôvodu stoja v rôznom uhle vedľa seba, najlepšie je to vidieť pri komorách C, D, a E.

Pán Kmeť poznamenal k týmto jaskyniam toto: “Slovo Dúpence, to je jaskynka. Je to pre nás Slovákov starodávne pomenovanie, v bežnej komunikácii používame slovo dúpä. Dúpä predstavuje jaskyňu mimo používania. Pravdepodobne malo veľa jaskýň tento názov. Aj pár tisíc metrov dole dolinou, tiež v konglomeráte, je druhá skupina jaskýň, z ktorých jedna je v blízkosti doliny.”

Nad týmito jaskyňami je mierne vľavo dvojitá jaskyňa, ktorá pozostáva  z dvoch komôr. Ale ani u nich nie je prítomný pravidelný tvar.

To isté platí o tretej jaskyni v tej istej skalnej stene.

Podľa plánov a výkresov, ktoré som obdržal, myslím si, že tieto 3 jaskyne sú prirodzené dutiny, ktoré však umelo dostali pravidelnú podobu.

Podľa nedávnej komunikácie od pána farára Novotného sú aj v Korponi, Palást, Lisso a Szúd (Pozn.: Krupine, Plášťovciach, Lišove, Súdovciach.), všetko v okrese Hont jaskyne podľa  hore popísaného umenia.

Poďakovanie: Za preklad úryvku z knihy Umelé jaskyne zo starých čias ďakujeme Soni Pšenákovej.

*Domaniky – susedná obec, vzdialená 8,5 km od Hontianskych Tesár

Přesunout se na začátek